...pierwsza siedziba klubu mieściła się na placu Litewski w Pałacu Lubomirskich. Tym samym, w którym obecnie znajduje się Wydział Politologii UMCS?

Patent na wygrywanie

Co najbardziej w ostatnim czasie wyróżnia Lubliniankę wśród innych drużyn na Lubelszczyźnie? Zdecydowanie patent na wygrywanie jaki ta drużyna pozyskała wraz z przejęciem jej przez trenera Marka Sadowskiego. W dzisiejszym meczu 10 kolejki IV Ligi lublinianie poradzili sobie w Janowie Lubelskim z miejscową Janowianką w stosunku 3:0. Jednak dziesiąte w tym sezonie zwycięstwo nie przyszło „zielono – biało – czerwonym” tak łatwo i przyjemnie jak wskazuje końcowy wynik. Lublinianka zdecydowanie zasłużyła na trzy punkty jednak strzelenie aż trzech bramek zawdzięcza głównie nieporadności bramkarza i formacji defensywnej Janowianki. Już pierwsza bramkowa sytuacja spotkania powinna zakończyć się bramką dla gości. Maciej Sebastianiuk prostopadłym podaniem uruchomił na lewym skrzydle Erwina Sobiecha, a ten dośrodkował do Adriana Ręby, który w dogodnej sytuacji uderzył nad poprzeczką. W 13 minucie dośrodkowania Pawła Jakiemczuka nie zdołał przeciąć Jacek Paździor, futbolówka dotarła do nieatakowanego Pawła Bielaka, który uderzył minimalnie obok dalszego słupka bramki strzeżonej przez Andrzeja Zdunka. W odpowiedzi w wielkim zamieszaniu pod bramką Janowianki próbowali uderzać kolejno Mariusz Gołociński, Łukasz Gromba i Sobiech, ale bez skutku w postaci chociażby celnego strzału. W 18 minucie znów zablokowany został Gołociński, a dobitka głową Artura Sadowskiego poszybowała nad poprzeczką. Pierwszy celny strzał oddał w 20 minucie Damian Ścibior, ale był on za mało precyzyjny żeby zaskoczyć Jacka Dudę. Janowianka odgryzła się minutę później za sprawą bardzo efektownego, ale minimalnie niecelnego strzału P.Bielaka. W 28 minucie po dośrodkowaniu Ręby znów nad bramką głową uderzał A.Sadowski. Najlepsza sytuacja dla gości do zdobycia bramki miała miejsce w 34 minucie. Szalejący na prawej stronie Ręba dośrodkował na pole karne, gdzie futbolówkę głową do Gromby zgrał Michał Boniaszczuk, a „Skrzat” z bliskiej odległości trafił w nogę interweniującego Dudy. Gromba próbował zaskoczyć golkipera gospodarzy jeszcze raz na dwie minuty przed przerwą lecz uderzał niecelnie po centrze Gołocińskiego.

Drugą odsłonę efektownym rajdem prawą stroną boiska rozpoczął Gołociński, ale jego dośrodkowanie nie znalazło adresata. W odpowiedzi świetnym strzałem zza pola karnego popisał się najgroźniejszy w barwach gospodarzy P.Bielak. Niestety dla kibiców gospodarzy piłka trafiła tylko w poprzeczkę bramki Lublinianki. W tym okresie gry Lublinianka została niesamowicie stłamszona przez janowian, ale gospodarze nie potrafili zaskoczyć dobrze interweniujących Rafała Kruspkiego i Paździora. Kiedy wydawało się, że bramka dla Janowianki jest tylko kwestią czasu, precyzyjne dośrodkowanie Sebastianiuka z rzutu rożnego trafiło na głowę Damiana Ścibiora, który otworzył wynik meczu. Oszołomioną Janowiankę dobił dwie minuty później A.Sadowski. „Kornik” zabrał piłkę jednemu z defensorów gospodarzy i precyzyjnym strzałem z ostrego kąta zdobył drugą bramkę dla lidera IV Ligi. Po chwili Sebastianiuk zagrał prostopadle do Gromby, a ten uderzył wprost w Dudę. Nie minęło dużo czasu a Duda musiała po raz trzeci sięgać po futbolówkę do siatki. Boniaszczuk zagrał w pole karne w kierunku Gromby, do którego z tylko sobie wiadomych względów doskoczył Duda, Gromba sprytnie odegrał do Sobiecha, a najlepszy strzelec ligi spokojnie wpakował piłkę do siatki mimo asysty dwóch defensorów. Do końca spotkania Janowianka przeważała, stwarzała sobie sytuacje, ale nie na tyle klarowne aby pokusić się o zdobycie honorowej bramki. W 71 minucie zbyt lekko z rzutu wolnego uderzał Piotr Chmiel i Zdunek nie miał problemów ze złapaniem piłki. Sześć minut później dośrodkowania Przemysława Łagożnego nie wykorzystał Mariusz Firosz. Ostatnią a zarazem najlepszą sytuację miał w 87 minucie Patryk Sadowski, którego strzał z bliskiej odległości po podaniu Chmiela świetnie nogą obronił Zdunek. Ostatecznie Lublinianka wywiozła trzy punkty zwyciężając trzema bramkami, ale nie da się oprzeć wrażeniu iż wynik był lepszy niż gra „zielono – biało – czerwonych”. Pozostaje tylko mieć nadzieje, że w najciekawszym meczu rundy z GKS II Bogdanka, który odbędzie się w najbliższą sobotę podopieczni Marka Sadowskiego zaprezentują się o niebo lepiej ponieważ taka postawa jak w starciu z Janowianką nie wystarczy do pokonania świetnych w ostatnim czasie łęcznian.

Janowianka Janów Lubelski – Lublinianka 0:3 (0:0)
56′Ścibior, 58′A.Sadowski, 69′Sobiech.

Janowianka: 1.Jacek Duda – 9.Chmiel, 5.Sobótka (k), 19.Kurzyna, 13.Mierzwa (65’14.Piecyk) – 7.T.Sadowski, 8.Szczecki (63’4.Wojtan) – 15.Jakiemczuk (61’18.Łagożny), 2.P.Bielak (72’16.P.Sadowski), 17.Brytan – 10.Firosz.
Pozostali rezerwowi: 12.Drelich, 6.Jarosław Duda, 11.Gąbka.
Trener: Andrzej Wachowicz.

Lublinianka: 1.Zdunek – 15.Boniaszczuk, 19.Paździor, 18.Krupski, 20.Ręba – 10.Sebastianiuk (k) (81’7.Baran), 5.Ścibior – 16.Sadowski (90’6.Wójcik), 11.Sobiech, 3.Gołociński (61’8.Bielak) – 17.Gromba (86’4.Mazurek).
Pozostali rezerwowi: 12.Mańka, 14.Cękała.
Trener: Marek Sadowski.

Żółte kartki: Brytan, P.Bielak, T.Sadowski (O) – Sobiech, Sebastianiuk, A.Sadowski (L).

Sędzia: Marek Mirosław (Lublin)