...pomimo niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej w Lublinie odbywały się konspiracyjne mecze piłki nożnej. O mistrzostwo walczyło kilka drużyn min. Unia i Lublinianka?

Lubartów zdobyty

Po wygranej 1:0 z Lewartem drużyna Lublinianki jest już na ostatniej prostej przed awansem do trzeciej ligi. Zwycięstwo z podopiecznymi Grzegorza Białka zapewnił lublinianom Rafał Krupski, który w pierwszej połowie wpisał się na listę strzelców. Złośliwy stwierdzili, że to pierwszy w życiu gol „Długopisa” strzelony nogą.

Przed meczem znów zaskoczył wszystkich trener Marek Sadowski, który posadził na ławce rezerwowych Łukasza Grombę i posłał do boju Mateusza Kłyka. Szkoleniowiec zielono-biało-czerwonych docenił tym samym dobry występ byłego zawodnika Orionu, w ostatnim domowym meczu Lublinianki. Z kolei w Lewarcie na ławce rozpoczęli gracze z przeszłością w najstarszym lubelskim klubie – Bartosz Nogas i Piotr Kucharzewski.

Pierwszą groźną akcję przeprowadzili goście, którzy zdecydowanie dominowali w środku pola i nie dopuszczali do zagrożenia pod swoją bramką. Erwin Sobiech obsłużył Kłyka dobrym podaniem, a ten minimalnie przestrzelił. W odpowiedzi z rzutu wolnego szczęścia próbował Łukasz Mitaszka, ale na posterunku był Marcin Mańka. Kolejną szansę na zdobycie gola miał Przemysław Gąsior, który znakomicie radził sobie na lewym skrzydle, raz po raz kręcąc defensorami Lewartu. „Skrzacik” nie znalazł jednak drogi do bramki i skończyło się na rzucie rożnym.

W 28 min kapitalnym przechwytem popisał się Sobiech, który wślizgiem wywalczył piłkę. „Edek” pomknął na bramkę Damiana Podleśnego i zdecydował się na strzał. Piłka odbiła się od słupka i szczęśliwie spadła na jedenasty metr, pod nogi Krupskiego, któremu pozostało dopełnić formalności.

Podrażniony utratą gola Lewart odgryzał się jedynie po stałych fragmentach gry. W 34 min z wolnego huknął Andrzej Gutek, ale znów skutecznie, choć nie bez trudu, interweniował Mańka. Tuż przed przerwą Lublinianka była bliska zdobycia drugiej bramki. Na prawym skrzydle szarżował Sobiech, który strzałem z ostrego kąta opukał jedynie lewy słupek bramki Podleśnego.

Po przerwie Lublinianka oddała pole gospodarzom, którzy z minuty na minutę atakowali coraz groźniej. W 56 min mocny strzał Borysa Kaczmarskiego odbił Mańka. Z kolei w 76 min bramkarz przyjezdnych poradził sobie z soczystym wolejem Mitaszki. W 81 min mogło być po meczu. Dużo miejsca na oddanie strzału w swoim stylu miał Sobiech, ale tym razem Erwin pomylił się wyraźnie, przenosząc piłkę nad bramką. W 84 min kolejny były zawodnik Lublinianki, Damian Farotimi, pomknął prawą stroną, ale jego wstrzelenia nie przeciął żaden z kolegów. Na przewagę Lewartu w końcówce składały się też liczne stałe fragmenty gry, zwłaszcza rzuty wolne z bocznych stref boiska. Te jednak nie zrobiły Lubliniance większej krzywdy i w 93 min sędzia Grzegorz Kasiura zagwizdał po raz ostatni w tym meczu.

Lublinianka zagrała dojrzale i co najważniejsze była lepsza od Lewartu o jednego gola. Nie pierwszy raz w tej rundzie to stoper, Rafał Krupski, okazał się mężem opatrznościowym zespołu. Warto podkreślić, że ten rosły zawodnik popiera swoje bramkowe zdobycze bardzo pewną postawą w obronie, gdzie świetnie uzupełnia się z Jackiem Pażdziorem. Dzięki tej wygranej podopiecznym trenera Sadowskiego pozostało zdobyć trzy „oczka” w najbliższym meczu z Janowianką i otworzyć solidnie zmrożone już szampany.

Lewart Lubartów – Lublinianka 0:1 (0:1)
Bramka: Krupski 28
Lewart: Podleśny – Kłysiak (79 Nogas), Farotimi, Mitura, Jezior, Krzyżanowski (75 Kuzioła), Gutek (61 Kucharzewski), Birski (85 Bielak), Mitaszka, Kosmala, Kaczmarski
Lublinianka: Mańka – Ręba, Krupski, Paździor, Mazurek, Gąsior (57 Gołociński), Sebastianiuk (85 Sadowski), Boniaszczuk, Stępień, E. Sobiech (90+2 Majewski), Kłyk (61 Gromba)
Żółta kartka: Krupski
Sędziował: Grzegorz Kasiura z Chełma