...w 1942 roku odbyły się pierwsze okupacyjne mistrzostwa Lublina, do których stanęły cztery drużyny: Unia, Lublinianka, Cukrowianka i Wieniawa?

Zabójczy kwadrans

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w obecnym sezonie odnieśli zawodnicy Lublinianki. Podopieczni Marka Sadowskiego po bardzo ciekawym meczu uporali się z faworyzowanym Izolatorem Boguchwała 2:0. Bramki dla „zielono – biało – czerwonych” już w pierwszym kwadransie zdobyli Artur Sadowski i Łukasz Gromba. Najjaśniejszym punktem gości nie był jednak żaden z nich tylko świetnie dysponowany Marcin Zapał.

Mecz mógł się ułożyć zupełnie inaczej gdyby w 5 minucie świetną sytuację wykorzystał Sebastian Brocki. Pomocnik Izolatora otrzymał piłkę od Michała Beresia, po czym uderzył z siedmiu metrów prosto w dobrze interweniującego Zapała. W odpowiedzi Kamil Witkowski zagrał prostopadle do Sadowskiego, a „Kornik” precyzyjnym strzałem przy dalszym słupku dał lublinianom prowadzenie. Chwilę później Łukaszowi Mazurkowi futbolówkę odebrał Tomasz Płonka, ale nie zdołał zaskoczyć czujnego Zapała. Niewykorzystana sytuacja po raz kolejny zemściła się na gospodarzach w 15 minucie. Adrian Ligienza zagrał w tempo do Gromby, a debiutujący w roli kapitana „Skrzat” minął Pawła Pawlusa i skarcił rywali po raz drugi w odstępie kilku minut. W 17 minucie mocny strzał zza pola karnego oddał Bartosz Karwat, ale Zapał z trudem odbił piłkę na rzut rożny. Bramkarza Lublinianki próbowali również zaskoczyć Płonka i Brocki, ale bezskutecznie. Tylko tyle zaprezentowała w pierwszej połowie popularna „Izolacja”. Nie pomógł również sędzia Łukasz Strzępek, zbyt wcześnie nakazując zawodnikom udać się do szatni.

Drugą osłonę bardzo niecelnym strzałem z dystansu otworzył Dariusz Róg. Gracze Izolatora z każdą minutą byli coraz bliżej pokonania Zapała. Apogeum nastąpiło w 64 minucie, kiedy to Karwat dośrodkował na głowę Płonki, a ten trafił w poprzeczkę. W odpowiedzi Witkowski przegrał pojedynek oko w oko z Pawlusem. Nacierający Izolator powinien trafić do siatki pięć minut później za sprawą Arkadiusza Buraka, ale i tym razem Zapał poradził sobie z potężnym strzałem zawodnika gospodarzy. Kiedy zaś zwijający się jak w ukropie golkiper Lublinianki nie zdołał odbić piłki, z pomocą przybywali koledzy z drużyny. Tak było w 75 minucie gdy Rafał Krupski zablokował głową strzał Karwata oraz minutę później, kiedy nieuchronnie zmierzającą do siatki piłkę po strzale Płonki wyekspediował Matheo. W międzyczasie świetne sytuacje zmarnowali Mariusz Gołociński trafiając wprost w Pawlusa oraz Brocki, który próbował zaskoczyć Zapała potężnym wolejem. W końcówce wynik mógł podwyższyć rezerwowy Mateusz Majewski, ale uderzył zbyt niedokładnie aby trafić do siatki Pawlusa.

Ostatecznie lublinianie zwyciężyli 2:0 i po raz pierwszy w tym sezonie przywieźli zdobycz punktową z Podkarpacia. Dzisiejsza wygrana pozwoliła Lubliniance na głębszy oddech i oderwanie się od strefy spadkowej, w której zakotwiczyły drużyny Orląt Radzyń Podlaski i Łuków oraz Stali Kraśnik. Tuż nad „kreską” znajduje się zaś Podlasie Biała Podlaska, które za tydzień przyjedzie na Wieniawę. Szansa na zdobycie kolejnych oczek jest więc bardzo realna i nie wolno jej zmarnować.

Izolator Boguchwała – Lublinianka 0:2(0:2)
9′Sadowski, 15′Gromba.

Izolator 25.Pawlus – 2.Róg (71’4.A.Guzior), 3.Polak, 5.Woźniak, 16.Szyszka (75’14.Tyburczy) – 11.Karwat (k) (86’17.Kozak), 7.Brocki, 8.Skiba, 13.Burak, 9.Bereś (68’6.Domin) – 15.Płonka.
Pozostali rezerwowi: 22.H.Guzior, 10.Brogowski, 12.Krzak.
Trener: Jakub Słomski.

Lublinianka: 41.Zapał – 20.A.Ręba, 4.Mazurek, 6.Krupski, 11.K.Ręba – 21.Ligienza, 8.Stępień – 10.Sadowski (58’3.Gołociński), 22.Matheo (88’5.Sobiech), 19.Witkowski (75’9.Majewski) – 17.Gromba (k) (90’14.Piechuta).
Pozostali rezerwowi: 1.K.Styżej, 18.P.Styżej, 7.Kłyk.
Trener: Marek Sadowski.

Żółte kartki: Brocki, Burak (I) – Ligienza, Sadowski, Mazurek, Matheo (L).

Sędzia: Łukasz Strzępek (Rzeszów).