...Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru kibicuje Lubliniance?

Broń wypaliła w Lublinie

Działo się! Tak w skrócie można podsumować pojedynek dwóch byłych już trzecioligowców z Lubelszczyzny i Mazowsza. Lublinianka, dla której miał to być najważniejszy sparing przed startem rozgrywek 2016/2017, uległa Broni Radom 3:4. Nie byłoby w tym żadnej sensacji, gdyby nie fakt, że miejscowi jeszcze na pięć minut przed końcowym gwizdkiem prowadzili jedną bramką!

Zanim jednak sympatycy zielono-biało-czerwonych obejrzeli bramkową kanonadę, musieli się zmierzyć z utrudnionym dojazdem na obiekt przy Al. Zygmuntowskich. Był on spowodowany pochodem, który kierował się na Arenę Lublin przez Aleję Unii Lubelskiej. Na szczęście niemal wszyscy fani dotarli na miejsce przed pierwszym gwizdkiem, ponieważ sędziowie… na spotkanie nawet nie wyjechali! Jak udało nam się ustalić, błąd popełnił referent obsady Lubelskiego Związku Piłki Nożnej, wyznaczając trójkę sędziowską na inny termin. Awaryjnie ściągnięto niezawodnego Rafała Kalinowskiego, który w pojedynkę poprowadził zawody.

Wyjściowe zestawienie „Dumy Lublina” mogło zaskoczyć wszystkich obserwatorów, ponieważ do drużyny wróciło dwóch zawodników, których powrotu mało kto się spodziewał. Mowa o Maksymilianie Żuberze i Karolu Rębie. Młody bramkarz występował w Lubliniance w minionej rundzie, ale latem wrócił do macierzystej Wisły Puławy. Tam jednak przegrał rywalizację z Andrzejem Witanem oraz Nazarem Penkovetsem i zdecydował się wrócić do Lublina, gdzie o miejsce w „klatce” będzie walczył najprawdopodobniej z Krystianem Krupą. Grzegorz Białek zrezygnował zatem z Mateusza Zawiślaka (wrócił do Avii Świdnik) i kontuzjowanego ostatnio Marcina Zapała. Chociaż w kwestii popularnego „Zapka” nie wszystko jest jeszcze przesądzone.

Dla popularnego „Rębika” jest to już trzecie podejście do Lublinianki. Wcześniej zakładał on zielono-biało-czerwony trykot w sezonie 2006/2007 i jesienią kolejnych rozgrywek, a także w kampanii 2012/2013. Ostatnio natomiast grał w Piaskovii (Klasa Okręgowa) wspólnie z Przemysławem Ziętkiem, który również był sprawdzany przez trenera Białka w starciu z Bronią.

Oba zespoły w sobotnie przedpołudnie postawiły na „radosny futbol”, ale na pierwszą bramkę musieliśmy aż czekać dwa kwadranse. Wówczas Erwin Sobiech uruchomił prostopadłym podaniem Ziętka, ten ograł radomskich defensorów i wyłożył futbolówkę Kewinowi Okoniowi. Były zawodnik Tęczy Bełżyce nie zawiódł i pokonał golkipera przyjezdnych. Broń odpowiedziała po zaledwie pięciu minutach – prosta strata w środku polu zaowocowała kontrą, przerwaną faulem w polu karnym przez Jakuba Kosiarczyka. Goście kapitalnej szansy nie zmarnowali i wyrównali stan meczu. Radomianie cieszyli się z remisu jednak tylko… pięć minut. Ponowne prowadzenie Lubliniance dał Ręba, wykańczając dośrodkowanie Karola Banachiewicza.

W drugiej połowie inicjatywę przejęła Broń i udokumentowała ją aż trzema trafieniami, z czego dwoma z „jedenastek”. Co prawda obserwatorzy zarzucali sędziemu Kalinowskiemu nadmierne wskazywanie na „wapno”, ale trzeba oddać „Kaliemu”, iż w każdej z trzech sytuacji lubelscy defensorzy dawali arbitrowi podstawy do podjęcia niekorzystnych dla nich decyzji. Lublinianka zdołała odpowiedzieć tylko jednym trafieniem, uzyskanym po zespołowej akcji trzech zawodników testowanych.

Prawdopodobnie po sobotnim sparingu poznamy kręgosłup kadry, która będzie miała za zadanie walczyć o czołowe lokaty w IV lidze. Do startu rozgrywek pozostały jeszcze dwa tygodnie i wydaje się, że poświęcone zostaną one na poprawienie gry defensywnej, ponieważ lublinianie w dotychczasowych sparingach tracili średnio po dwie bramki na mecz.

Kolejną grę kontrolną Jacek Paździor i spółka rozegrają w środę w Lubartowie z tamtejszym Lewartem. O godzinie rozpoczęcia meczu będziemy informować w najbliższym czasie.

Lublinianka – Broń Radom 3:4 (2:1)
Okoń 31, Ręba 41, Zawodnik Testowany 75 – Oziewicz 36 (k), 65, 81 (k), Czarnecki 87 (k).

Lublinianka: Żuber – Zawodnik Testowany, Paździor, Kosiarczyk, Ptaszyński – Ręba, Sobiech, Ziętek, Stępień, Banachiewicz – Okoń.
Grali także: Krupa, Jesionek, Nogas, Marzęda oraz pięciu zawodników testowanych.