...w 1942 roku odbyły się pierwsze okupacyjne mistrzostwa Lublina, do których stanęły cztery drużyny: Unia, Lublinianka, Cukrowianka i Wieniawa?

Wyczucie trenera

Rezerwowi powoli stają się główną siłą Lublinianki. W zeszły weekend zwycięstwo ze Stalą Poniatowa dał rezerwowy Rafał Stępień, a dzisiaj o wyniku przesądziło trafienie Daniela Jeża, który wszedł na murawę w przerwie. Zacznijmy jednak od początku. W porównaniu do meczu ze Stalą w pierwszej jedenastce zabrakło Mateuszów Kłyka i Majewskiego oraz Macieja Sebastianiuka, którego nie było nawet w kadrze meczowej. W ich miejsce od pierwszej minuty zagrali Łukaszowie Sobiech i Gromba oraz Stępień. Spotkanie rozpoczęło się dość obiecująco. Już w 6 minucie groźnie, ale niecelnie zza pola karnego uderzał Erwin Sobiech. Cztery minuty później po ładnej akcji Podlasia z 16 metrów strzelał Ilja Kondratienko, ale wprost w Marcina Mańkę, który na raty chwycił piłkę. Dobrą interwencją popisał się również jego vis-a-vis Robert Baczewski wybijając kąśliwe uderzenie Ł.Sobiecha z rzutu wolnego. Chwilę później w zamieszaniu podbramkowym bliski trafienia do siatki był Gromba, ale jeden z obrońców wyekspediował piłkę sprzed linii bramkowej. Po chwili po akcji Mariusza Gołocińskiego spudłował Artur Sadowski. Po bardzo ciekawym pierwszym kwadransie tempo meczu znacznie siadło. Piłkarze mieli wielkie problemy z konstruowaniem akcji głównie przez bardzo silnie wiejący w Białej Podlaskiej wiatr. Przed przerwą szanse do zdobycia bramki mieli jeszcze Marcin Szpański (spudłował) oraz Łukasz Gromba (jego strzał z woleja efektownie odbił Baczewski).

W przerwie trener Marek Sadowski zdecydował się na wymienienie słabo spisujących się Sadowskiego i Ł.Sobiecha na Majewskiego i Jeża. Jak się miało okazać była to decyzja na wagę trzech punktów. Wejście Jeża rozruszało lewe skrzydło oraz obudziło niemrawego w pierwszej odsłonie Gołocińskiego. Wcześniej jednak z około 40 metrów uderzał Damian Leśniak, ale Mańka nie dał się zaskoczyć. Doświadczony bramkarz szybko rozpoczął kontrę gości, którą zdobyciem bramki zakończył Jeż. Lewoskrzydłowy popisał się fantastycznym rajdem, ograł kilku rywali i pewnym strzałem pokonał bezradnego Baczewskiego, po czym utonął w objęciach gratulujących mu kolegów. Zdobycie bramki było wodą na młyn głównie dla Gołocińskiego, który zaczął niemiłosiernie wkręcać w murawę pilnującego go Łukasza Jaszczyńskiego. Niestety jego kapitalnych akcji nie potrafili wykorzystać Gromba (dwukrotnie) oraz Majewski, który chwilę później musiał zejść z boiska ze względu na kontuzję. Kiedy wydawało się, że Lublinianka ma już Podlasie w garści rozpoczęły się emocje. Udzieliły one się między innemu Adamowi Piekutowskiemu, który został oddelegowany przez sędziego Piotra Kozłowskiego na trybuny. Asystent Sadowskiego długo nie chciał się pogodzić z decyzją sędziego, ale był na straconej pozycji i ostatecznie zajął miejsce za ławką rezerwowych lublinian. Na cztery minuty przed końcem spotkania wynik meczu na 2:0 powinien ustalić E.Sobiech, ale fatalnie spudłował po rajdzie przez pół boiska w wykonaniu Łukasza Mazurka. Ta sytuacja mogło bardzo przykro zemścić się na gościach, ale Mańka stanął na wysokości zadania i obronił dwa strzały najlepszego snajpera Podlasia – Łukasza Sawtyruka. Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie i Lublinianka mogła cieszyć się razem z kibicami ze zdobycia kolejnych trzech punktów.

Podlasie II Biała Podlaska – Lublinianka 0:1(0:0)
54′Jeż

Podlasie II: 78.Baczewski – 18.Ł.Jaszczyński, 17.Jędrzejuk (k), 14.Tacik, 22.Szymański – 9.Paszkowski, 21.Kondratienko, 7.Iwańczuk (85’10.Chalimoniuk), 15.Szpański – 8.Leśniak, 11.Sawtyruk.
Pozostali rezerwowi: 20.Gabryszak, 24.T.Jaszczyński.
Trener: Ryszard Więcierzewski.

Lublinianka: 1.Mańka – 20.Ręba, 19.Paździor (k), 15.Boniaszczuk, 4.Mazurek – 8.Ł.Sobiech (46’11.Majewski)(63’13.Gąsior), 10.Stępień – 6.Sadowski (46’16.Jeż), 7.E.Sobiech, 3.Gołociński – 17.Gromba (80’14.Kłyk).
Pozostali rezerwowi: 18.Krupski, 5.Kucharski.
Trener: Marek Sadowski.

Żółte kartki: Leśniak, Ł.Jaszczyński – Boniaszczuk, Kłyk, E.Sobiech, Jeż.