...w sezonie 1972/73 Lublinianka zmierzyła się w ćwierćfinale Pucharu Polski z finalistą Pucharu Zdobywców Pucharów - Górnikiem Zabrze?

Strzelali z dubeltówki

Lublinianka odprawiła z kwitkiem Unię Bełżyce, w meczu rozpoczynającym 18. serię gier lubelskiej IV ligi piłkarskiej. Na bardzo grząskim boisku na Wieniawie znów zabrakło fajerwerków i popisów, ale nie zabrakło rzetelnej i konsekwentnej gry gospodarzy. Pomimo, że mecz nie układał się po myśli podopiecznych trenera Marka Sadowskiego, potrafili oni z minuty na minutę spychać przyjezdnych do coraz bardziej rozpaczliwej obrony. Dzięki temu w 73 i 75 min padły kluczowe bramki. Wcześniej w 31 i 32 min obie drużyny „dały sobie po razie”.

Przed meczem i w początkowych minutach spotkania nad Wieniawą lało jak z cebra i oczywiste stało się, że ładna i zielona murawa po meczu będzie jedynie wspomnieniem. Na tym trudnym terenie od początku widać było komu bardziej zależy na kreowaniu gry, a kto skupi się na obronie. Lublinianka nijak nie potrafiła jednak udokumentować swojej przewagi. Nie brakowało strzałów, ale z ich celnością było mizernie, a zagrożenie pod bramką Michała Pycia było znikome. Najczęściej szczęścia próbował Rafał Stępień, ale miał mocno rozregulowany celownik. W 23 min do przeprowadzenia pierwszej zmiany zmuszony był grający trener Unii, Michał Winiarski. Kontuzji doznał Krzysztof Sidor, a zastąpił go Adrian Wołowski. Przed meczem ze składu przyjezdnych wypadł jeszcze Damian Charmast, który nie miał ważnej karty zdrowia. W 30 min na Wieniawie zapanowała konsternacja. Dalekie wstrzelenie piłki z rzutu wolnego trafiło na głowę Szymona Prześniaka, a ten wykorzystał niezdecydowanie Marcina Mańki, który najpierw chciał wyjść do piłki, później jednak zaniechał. Zrobiło się 0:1, a kibice przecierali oczy ze zdumienia, upuszczając na ziemię swoje parasolki. Chwilę po wznowieniu daleka piłka z głębi pola sprawiła spore problemy defensorom Unii. Na spalonym był wprawdzie Łukasz Gromba, ale obrońcy zapomnieli o wbiegającym jeszcze Danielu Jeżu. Ten na ofsajdzie nie był i wyszedł sam na sam z Pyciem. Golkiper Unii wygrał ten pojedynek, ale sparował piłkę wprost pod nogi nadbiegającego Mariusza Gołocińskiego, a ten trafił do pustej bramki, wyrównał wynik meczu i zdobył swojego 8. gola w sezonie. Widać było, że prowadzenie mocno zaskoczyło samych gości, którzy nie bardzo umieli się z nim oswoić. Gdy myślami byli jeszcze przy poprzedniej akcji gospodarze bezlitośnie skarcili ich. Lublinianka nie poszła jednak za ciosem i do przerwy utrzymał się wynik remisowy, chociaż swoje szanse zmarnowali – ze strony Unii Tomasz Gołofit, a po stronie zielono-biało-czerwonych Gromba do spółki z arbitrem Grzegorzem Kasiura, który nie odgwizdał, jak się wydaje ewidentnego, faulu na „Skrzacie”.

Po zmianie stron rosła przewaga Lublinianki, a trener Sadowskim, wzorem poprzednich meczów, desygnował do gry kolejnych ofensywnych zawodników. Znów po części okazało się to trafne, ale po kolei. Najpierw świetne okazje marnowali Stępień i Mateusz Majewski, a gdy goście byli zepchnięci już niemal do „obrony Częstochowy” rozbrzmiał gwizdek. Faulowany w polu karnym Unii był Gromba. Sam poszkodowany wziął piłkę pod pachę, ustawił ją na jedenastym metrze i pewnym strzałem nie dał szans Pyciowi. Podobnie jak w pierwszej połowie, bramki padały parami. W 75 min w znakomitej sytuacji znalazł się jeden z rezerwowych, wpuszczonych przez trenera Sadowskiego, a konkretnie Przemysław Gąsior. Młodzian przegrał pojedynek z Pyciem, a piłka ugrzęzła w kałuży pod samą bramką przyjezdnych. Nadbiegający Artur Sadowski (kolejny zmiennik) posłał piłkę wzdłuż linii bramkowej, a całość zamknął podnoszący się z boiska Gąsior. Na kwadrans przed końcem gry Lublinianka miała już dwa gole przewagi. W ostatnich minutach w szeregi obydwu zespołów wkradło się rozluźnienie i nie brakowało sytuacji, po których wynik meczu mógł, a niekiedy wręcz powinien ulec zmianie. Nic takiego jednak się nie stało. Lublinianka ograła Unię Bełżyce 3:1 i dopisała do swojego dorobku kolejne trzy punkty, wreszcie okraszone więcej niż jednym golem. Pomimo bardzo niewdzięcznych warunków atmosferycznych i trudnej płyty boiska, mecz momentami mógł się podobać, a na pewno podobać się może wynik. I jak mantrę można powtórzyć zdanie, że ten wynik przybliża „Dumę Lublina” do awansu…

Lublinianka-Wieniawa – Unia Bełżyce 3:1 (1:1)