...mecz finałowy o mistrzostwo Polski juniorów pomiędzy Unią Lublin i Wisłą Kraków odbył się w Warszawie w dniu 4 czerwca 1939 r. jako przedmecz Polska - Szwajcaria?

Orlęta pogrążone

W spotkaniu beniaminków III Ligi lubelskiej – podkarpackiej czyli Orląt Łuków i Lublinianki obyło się bez niespodzianki. Zdegradowane Orlęta po bardzo słabej postawie przegrały z faworyzowanymi lublinianami 1:3.

Rozgrywane w męczącym upale spotkanie niestety nie porwało nielicznie zgromadzonych w Łukowie kibiców. Goście objęli prowadzenie już w 15 minucie. Prawą stroną popędził Karol Ręba, a jego dośrodkowanie na bramkę zamienił… Hubert Przybysz. Obrońca Orląt napierany przez Mateusza Majewskiego efektownym wślizgiem pokonał bezradnego Pawła Matłacza. Gospodarze próbowali się odgryzać, ale przy wykonywaniu ostatnich podań wychodziły na jaw piłkarskie niedostatki spadkowicza. Dośrodkowania graczy Orląt z boków boiska oraz stałych fragmentów gry były na tyle niedokładnie, iż napastnicy Artur Gaj oraz Cezary Demianiuk nie mieli nawet możliwości zagrozić Marcinowi Zapałowi. Taka gra rywali była wodą na młyn dla Lublinianki. Podopieczni Marka Sadowskiego spokojnie kontrolowali mecz i co chwila wychodzili z groźną kontrą. Goście podwyższyli prowadzenie w 26 minucie za sprawą Majewskiego. Napastnik Lublinianki wyskoczył najwyżej w polu karnym do dośrodkowania Erwina Sobiecha z rzutu rożnego i głową wpakował piłkę do siatki. Majewski miał jeszcze jedną szansę na podwyższenie wyniku, ale jego płaski strzał bez problemów złapał Matłacz.

W przerwie trener Paweł Grula postanowił wymienić wiekowego Gaja i Marcina Paczkowskiego na Kamila Marciniaka oraz Michała Botwinę w celu poprawienia gry ofensywnej swojego zespołu. Mimo to lepsze sytuacje wciąż stwarzała sobie Lublinianka. W 50 minucie dobrze z rzutu wolnego uderzał Ręba, ale Matłacz interweniował bez zarzutu. W odpowiedzi po dośrodkowaniu z boku boiska zagotowało się pod bramką Zapała. Jednak napastnicy Orląt nie zdołali oddać skutecznego strzału i futbolówkę wyekspediował, wracający do podstawowej jedenastki Rafał Krupski. W 66 minucie Lublinianka powinna zdobyć trzecią bramkę. Niestety Matłacz w sobie tylko wiadomy sposób odbił płaski strzał Sobiecha oraz dobitkę Ręby z kilku metrów. Trzy minuty później kapitalnym, technicznym strzałem popisał się Artur Sadowski, ale futbolówka minęła słupek bramki Orląt o centymetry. W końcówce goście opadli z sił i do głosu zaczęły dochodzić Orlęta. Wreszcie w 88 minucie jedną z nielicznych akcji swojego zespołu wykorzystał wprowadzony w przerwie Botwina. Stracona bramka spowodowała nerwowość w grze grających w dziesiątkę lublinian (boisko opuścił kontuzjowany Majewski, a Lublinianka wykorzystała już komplet zmian), ale w drugiej minucie doliczonego czasu gry goście wyprowadzili zabójczą kontrę. W pierwszej fazie akcji wydawało się, że przez nieporozumienie Ręby z Łukaszem Grombą akcja spali na panewce. Na szczęście piłkę przyjął Matheo, „zatańczył” w brazylijskim stylu z defensorami Orląt i pewnie pokonał bezradnego Matłacza. Matheo kontynuował swój show również po zdobytej bramce, prezentując efektowną „cieszynkę” pod sektorem kibiców Lublinianki. Chwilę po zdobyciu bramki sędzia Piotr Kasperski zakończył spotkanie, a goście mogli odtańczyć na środku boiska taniec radości związany ze zwycięstwem i awansem na szóstą pozycję w ligowej tabeli.

Orlęta Łuków – Lublinianka 1:3(0:2)
88′Botwina – 15′Przybysz (s), 26′Majewski, 90+2′Matheo.

Orlęta: Matłacz – Grochowski, Łakomy, Przybysz, Mańturzyk – Piotrowicz (70′Jacyna), Kierych, Jarzynka, Paczkowski (46′Marciniak) – Gaj (46′Botwina), Demianiuk.
Trener: Paweł Grula.

Lublinianka: Zapał – Misztal (60′Lewkowicz), Krupski, Paździor, Mazurek – Wójtowicz (79′Stępień), Matheo – Sadowski (80′Gołociński), Sobiech (71′Gromba), Ręba – Majewski.
Trener: Marek Sadowski.

Żółte kartki: Mańturzyk (O).

Sędzia: Piotr Kasperski (Lublin).