...po II wojnie światowej jako pierwszy nie tylko w Lublinie ale w ogóle w wyzwolonej Polsce otwarty został Wojskowy Klub Sportowy Lublinianka?

Motor górą w meczu na szczycie

Kolejne lubelskie derby przeszły do historii. Kibice zgromadzeni na Arenie Lublin obejrzeli bardzo ciekawy mecz, pełen walki i emocji do końca. Górą był Motor, który po kontrowersyjnym rzucie karnym pokonał Lubliniankę 1:0, przerywając tym samym jej imponującą passę 9 meczów bez porażki.

Mecz jednak toczył się na niezwykle wyrównanym poziomie. Już w pierwszej minucie wydawało się że będzie 1:0 dla Lublinianki – po świetnej centrze Marcina Świecha, Karolowi Kalicie zabrakło dosłownie centymetrów. W 8 minucie obudził się Motor – mocny strzał Kamila Stachyry pewnie obronił jednak Paweł Socha. Kilka minut później zaatakowała Lublinianka, efektownie rozgrywając rzut rożny. Niestety w ostatniej chwili mocne zagranie w pole karne Jakuba Kaganka zablokował jeden z defensorów gospodarzy. W 28 minucie po niezłym podaniu Erwina Sobiecha bardzo bliski szczęścia był ponownie Kaganek, ale uprzedził go golkiper Motoru, Krzysztof Żukowski. Tuż przed przerwą jeszcze jedną dobrą okazję dla Lublinianki wypracował duet Kalita – Jakub Pułka, niestety jednak ten drugi uderzył niecelnie.

W drugą połowę lepiej weszli żółto-biało-niebiescy, którzy już w 50 minucie po dobrym rozegraniu rzutu rożnego i olbrzymim zamieszaniu w polu karnym mieli szanse wyjść na prowadzenie – piłka minęła jednak bramkę o milimetry. Chwilę później skopiowali swoją akcję, ale futbolówka również nie znalazła drogi do bramki Sochy. 8 minut później znów po dobrym rozegraniu rzutu rożnego Motor był bliski gola, ale po dośrodkowaniu Tomasza Tymosiaka, Rafał Król strzelił mocno niecelnie. W 74. minucie kąśliwie zaatakowała Lublinianka, ale z dośrodkowania Michała Wołosa nie skorzystał jak należy Pułka. Chwilę później sytuację sam na sam dla gospodarzy zmarnował Paweł Myśliwiecki który strzelił prosto w Sochę.

Kiedy wydawało się że obie drużyny spokojnie dograją remis do końca, po domniemanym zagraniu ręką w polu karnym Rafała Kursy, sędzia zarządził jedenastkę dla Motoru. Decyzja dotychczas dobrze sędziującego Karola Iwanowicza wzbudziła sporo kontrowersji. Do jedenastki podszedł Artur Gieraga i pewnym strzałem w prawy róg pokonał Sochę. Niestety jak się okazało, sytuacja w polu karnym Lublinianki kompletnie wybiła z rytmu arbitra, który 5 minut później popełnił kuriozalny błąd, dając żółtą kartkę… nie temu zawodnikowi gospodarzy! Po fali protestów kibiców „Dumy Lublina” oraz zawodników, sędzia zreflektował się i pokazał „żółtko” Remigiuszowi Szywaczowi który w efekcie tej decyzji wyleciał z boiska, albowiem była to jego druga żółta kartka w meczu. Zawodnicy trenera Marka Sadowskiego po tych wydarzeniach „poczuli krew” i raz po raz nękali bramkę Żukowskiego. Dwukrotnie bliski szczęścia był Kalita, ale strzelał za lekko żeby zaskoczyć bramkarza Motoru. Bramce Motoru zagrozić mogły również groźne centry Świecha, ale niestety ani razu dośrodkowania naszego defensora nie znalazły drogi do bramki. Po 6 minutach dodatkowego czasu sędzia zakończył spotkanie i 38. derby Lublina przeszły do historii.

Motor Lublin – Lublinianka 1:0 (0:0)
Gieraga 81 (k)

Motor: Żukowski – Falisiewicz, Gieraga, Dykyy, Szywacz – Myśliwiecki, Król (75 Paluch), Tymosiak, Stachyra (82 Mroczek) – Wojczuk (46 Michota), Drozd (61 Piekarski).
Trener: Dominik Nowak.

Lublinianka: Socha – Wołos, Mazurek, Gutek (85 Witkowski), Świech – Sobiech, Czułowski (55 Kursa) – Kaganek (70 Majewski), Pułka, Stefański (82 Wiśniewski) – Kalita.
Trener: Marek Sadowski.

Żółte kartki: Tymosiak, Szywacz, Michota (Motor) – Sobiech, Świech, Pułka, Kaganek (Lublinianka).
Czerwone kartki: Remigiusz Szywacz 85 (Motor) – za dwie żółte kartki.

Widzów: 5130.