...w pierwszym sezonie gry w II lidze (obecnie I liga) Lublinianka była o krok od awansu do ekstraklasy?

Wicelider lepszy o stałe fragmenty

Bardzo wyrównany bój stoczyli w sobotnie popołudnie zawodnicy Górnika II Łęczna i Lublinianki. Podopieczni Grzegorza Białka zaprezentowali się z dobrej strony na tle faworyzowanych gospodarze, ale koniec końców do domu wracają bez punktów. Łęcznianie wygrali 2:0, a obie bramki zdobyli po stałych fragmentach gry.

Główną zagadkę przed rozpoczęciem spotkania stanowiła liczba zawodników z pierwszego zespołu Górnika, których do dyspozycji będzie miał Jacek Fiedeń. Ostatecznie opiekun „dwójki” w prezencie od Franciszka Smudy otrzymał dwa „spady” w postaci Stefana Askovskiego i Niki Dzalamidze, ale żaden z nich znacząco nie wyróżnił się na tle zespołu. O ile Macedończyka można jeszcze pochwalić za niezłą drugą połowę, tak Gruzin należał do najsłabszych zawodników na boisku i w niczym nie przypominał zawodnika, który niemal dwa lata temu przenosił się do Turcji za pół miliona euro.

W pierwszej połowie o dziwo lepiej prezentowali się przyjezdni. Zielono-biało-czerwoni już w pierwszej minucie mogli objąć prowadzenie, ale Piotr Stefański nie zdołał przeciąć dośrodkowania z prawej strony boiska. Dobrą sytuację miał także Jarosław Milcz po wrzutce wspomnianego Stefańskiego, ale uderzył głową na tyle anemicznie, iż Dawid Smug zdążyłby udać się na zakupy do pobliskiego Wamexu, zanim futbolówka wpadłaby do siatki. W kolejnych minutach z boiska wiało przeraźliwą nudą do tego stopnia, że kibice bardziej emocjonowali się dwoma trafieniami Roberta Lewandowskiego niż wydarzeniami na murawie. Jak to zwykle bywa w tego typu sytuacjach, bramka padła w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Pozornie niegroźne dośrodkowanie z rzutu wolnego Dominik Mucha instynktownie odbił do boku, ale na tyle pechowo, iż nadbiegający Patryk Orysz bez większego problemu umieścił piłkę w siatce.

Wynik tuż po przerwie ustalił Aleks Aftyka, pewnie wykorzystując rzut karny, który sędzia Piotr Kozłowski podyktował za zagranie ręką Jakuba Kosiarczyka. „Duma Lublina” starała się chociaż napocząć rywala, ale przyjezdnym brakowało jakości w ofensywie, a zwłaszcza na skrzydłach. Wyczuwalny był brak Dawida Skoczylasa, którego nawet w najmniejszym stopniu nie potrafił zastąpić Paweł Kośka, a w późniejszym fragmencie meczu także Oleg Rovbel. Dużo lepiej wyglądał Stefański, ale on również nie potrafił pociągnąć gry ofensywnej przyjezdnych. Kamyczek do ogródka należy także wrzucić Andrzejowi Gutkowi – lubelski nestor mimo kilku dogodnych sytuacji nie potrafił stworzyć dogodnej sytuacji niezwykle walecznemu, acz bezproduktywnemu Milczowi.

Pomimo całkiem solidnej postawy „Wojskowi” nie przywieźli z Łęcznej żadnej zdobyczy punktowej, rozpoczynając tryptyk spotkań z ligową czołówką od porażki. Trudno spodziewać się innych rozstrzygnięć również w starciach z Hetmanem Zamość oraz Chełmianką, a zwłaszcza z Motorem Lublin w finale okręgowego Pucharu Polski. Nadzieja zawsze umiera jednak ostatnia i dopóki piłka pozostaje w grze wszystko jest możliwe.

Górnik II Łęczna – Lublinianka 2:0 (1:0)

Orysz 40, Aftyka 52 (k).

Górnik: Smug – Marconi, Ponurek, Błaziak, Askovski – Dzalamidze, Tymosiak (84 Michalak), Aftyka, Turewicz, Duduś (80 Greniuk) – Orysz.
Pozostali rezerwowi: Wrzosek, Olszewski, Pacek, Wawrzusiszyn, Krylyuk.
Trener: Jacek Fiedeń.

Lublinianka: Mucha – Dzyr, Kosiarczyk, Ptaszyński, Jezior – Kośka (61 Rovbel), Sobiech, Gutek (73 Prus), Bednara, Stefański (83 Ręba) – Milcz.
Pozostali rezerwowi: Krupa, Paździor, Rasiński, Jęczeń.
Trener: Grzegorz Białek.

Żółte kartki: Ponurek, Aftyka (G) – Ptaszyński, Stefański (L).